خب. با این پست رسماً اعلام موجودیت می‌کنیم! فورس‌فید چیه؟ فورس‌فید ده‌ها هزار فید RSS فارسی رو با هم در قالب یک استریم SSE در اختیار شما میگذاره. خب این رو که از صفحه اول سایتمون هم می‌تونستید بفهمید. توی این پست می‌خوام جواب چند تا سؤال رو در مورد فورس‌فید بدم.

چرا؟

به نظر کار جالبی میومد. قصد درآمدزایی وجود نداره. سرویس کاملاً رایگانه و هرکسی میتونه ازش استفاده کنه. فکر کردم شاید برای کسایی که می‌خوان درباره زبان فارسی یا وب فارسی تحقیق کنند مفید باشه.

اسم فورس‌فید از کجا اومده؟

خب قسمت «فید»ش که مشخصه. در مورد فورس میشه چند جور فکر کرد. یکی این که خودش کلمه خوبیه! دوم این که اگه طرفدار استار وارز هستین، خیلی مفهوم مهمیه. و سوم هم این که «لغت فرس» اسدی طوسی رو به ذهن متبادر می‌کنه!

تأخیر انتشار مطالب چه قدره؟

هیچ مطلبی نباید بیشتر از ۲۴ ساعت قدیمی باشه. مگر این که تاریخ‌های منتشر شده در فیدهای RSS اشتباه باشه. البته تلاش ما بر اینه که هر مطلبی به حداکثر سرعت روی فید ما بیاد. در مورد سایت‌هایی که سرعت به روز شدنشون زیاده، ممکنه ما تنها چند دقیقه بعد از ارسال مطلب اون رو روی فیدمون منتشر کنیم.

شما کی هستین؟

من مصطفی رضوی هستم. روزها رو به کار برنامه‌نویسی در محل کارم می‌پردازم و شب‌ها رو به کارهای متفرقه مثل این! من رو می‌تونید روی توییتر یا گیت‌هاب پیدا کنید. می‌تونید به وب‌سایت شخصی من هم یه سری بزنید. ضمناً جا داره یک تشکر ویژه هم از دوست و همکار عزیزم علی ابریشمیان بکنم که در زمینه راه‌اندازی فورس‌فید هم کلی کمک فکری به من داد و هم یک سری کمک‌های عملی. دوست و همکار دیگه من، مصطفی عسگری هم یک برنامه نمونه به زبان جاوا نوشته که به همراه برنامه‌های نمونه دیگه می‌تونید روی گیت‌هاب فورس‌فید پیداش کنید.

بعد از این؟

ایده که زیاد هست. مطمئناً ما الان فقط بخش کوچکی از وب فارسی رو پوشش میدیم. پس یک کار طبیعتاً افزایش پوشش ما و اضافه کردن سایت‌های بیشتره. بعضی فیدها از منبع ناقص یا مشکل‌دار هستند (به شکل‌های مختلف) که میشه اون‌ها رو رفع کرد و تمیزتر روی فید فرستاد. غیر از این جور بهبودها، بد نیست شروع کنیم و با استفاده از این API اپ‌هایی بنویسیم یا آمارهایی دربیاریم. یعنی ساخت نمونه‌های کاربردی استفاده از فورس‌فید.

در نهایت…

خوشحال می‌شیم که از فورس‌فید استفاده کنید و اگه استفاده کردید خوش‌حال‌تر می‌شیم که به ما هم نشونشون بدید. با ایمیل با ما در تماس باشید.